Benátsky karneval - históriaKarneval v Benátkach (taliansky: Carnevale di Venezia) je festival, ktorý sa koná každoročne v talianskych Benátkach. Karneval končí štyridsať dní pred Veľkou nocou na fašiangový utorok (Palacinkový utorok alebo „Mardi Gras“), deň pred Popolcovou stredou. Festival je známy hlavne pre svoje prepracované masky.

Hovorí sa, že karneval v Benátkach odštartovalo víťazstvo "Serenissima Repubblica" (Benátskej republiky) proti patriarchovi z Aquileia (Ulrico di Treven), v roku 1162. Na počesť tohto víťazstva ľudia začali tancovať a stretávať sa na námestí San Marco. Karneval, ako oficiálna súčasť kultúrneho života sa spomína od renesancie. V sedemnástom storočí bol barokový karneval spôsob, ako vytvoriť vo svete prestížny obraz o Benátkach. Veľmi známy bol taktiež v osemnástom storočí. Benátčanom pomáhal zahnať starosti zo súčasnej situácie a budúcnosti. Napriek tomu za vlády rakúskej monarchie bol festival v roku 1797 zrušený a používanie masiek bolo prísne zakázané. Postupne sa táto tradícia obnovovala v devätnástom storočí, ale len na krátku dobu, aj to predovšetkým na súkromných večierkoch, kde sa stala príležitosťou pre umelecké výtvory.

Po dlhej dobe sa karneval vrátil späť v roku 1979. Talianska vláda sa rozhodla obnoviť históriu a kultúru Benátok, a snažila sa využiť tradičný karneval ako vrchol svojho úsilia. Obnova používania masiek začala ako snaha niektorých benátskych vysokoškolákov rozvíjať cestovný ruch. V súčasnej dobe navštívia Benátky počas karnevalu zhruba 3 milióny turistov. Jedným z najvýznamnejších podujatí je súťaž  „la maschera più bella“ (najkrajšia maska), ktorá prebieha počas posledného víkendu karnevalu a je hodnotená porotou zloženou z kostýmových a módnych návrhárov z celého sveta.

Karnevalové masky
Masky boli vždy dôležitou súčasťou benátskeho karnevalu. Ľudia mali dovolené nosiť ich medzi festivalom Santo Stefano (sviatok sv. Štefana,26.  december) a začiatkom pôstneho obdobia do polnoci pred popolcovou stredou. Masky boli povolené aj na sviatok Nanebovzatia Panny Márie a od 5. októbra až do Vianoc. Ľudia mohli stráviť veľkú časť roka v prestrojení. Výrobcovia masiek („mascherari“) užívali osobitného postavenia v spoločnosti, so svojimi vlastnými zákonmi a ich vlastným cechom.
Benátske masky zvyknú byť vyrobené z kože, porcelánu alebo pomocou pôvodnej sklárskej techniky. Pôvodné masky mali pomerne jednoduchý dizajn a dekorácie, a často mali symbolickú ale aj praktickú funkciu. V dnešnej dobe sa väčšina z nich vyrába s použitím gesso (špeciálna kriedová farba) a zlata. Všetky sú ručne maľované s použitím prírodného peria a drahokamov na zdobenie.

História masiek
Na vysvetlenie motívov pre nosenie masiek v Benátkach existuje len málo dôkazov. Jeden znalec tvrdí, že pokrývajúca tvár na verejnosti bola jedinečnou benátskou odpoveďou na jednu z najprísnejších hierarchických tried v európskej histórii.
Prvé doložené pramene zmieňujúce použitie masky v Benátkach možno nájsť už v 13. storočí. V jednom dokumente sa uvádza, že osoby v maskách majú zakázané hrať hazardné hry.
Ďalší zákon z roku 1339 zakázal Benátčanom nosiť vulgárne prevleky a navštevovať v maskách kláštory. Zákon tiež zakazoval maľovanie tváre, alebo nosiť falošné fúzy alebo parochne.
Ku koncu republiky už bolo nosenie masiek v každodennom živote silne obmedzené. Do 18. storočia bolo nosenie masiek obmedzené len na približne tri mesiace v roku.

Zájazd na Benátsky karneval 2015 vám ponúkame len za 54€!

Zdroj: wikipedia.orgVyužívame služby:

Benefit Plus
Edenred
Európska poisťovňa
Gusto karta


UNIQUA poisťovňa
UP Slovesnko
SACKA
Ticket


DOXX