Chorvátsky Ludbreg a jeho legenda

Dňa 1. apríla sa v Ludbregu, malom mestečku na severozápade Chorvátska v oblasti hornej Podraviny, na samom začiatku regiónu Zagorje, oslavuje „deň centra sveta“. Táto udalosť toto mestečko preslávila už po celom svete.
Presne v tento deň obyvatelia Ludbregu oslavujú 5 elementov. K hlavným elementom, ktorými sú oheň, voda, zem a vzduch pridali svoj piaty element – víno. Okolie je preslávené hlavne dvoma druhmi vína – Graševina a Rízling. Na počesť piateho elementu tečie každý rok v tento dátum z miestnej fontány víno namiesto vody.
„Deň centra sveta“ sa slávi každoročne 1. apríla, v termíne prevzatom z písomností opáta z Honoria, podľa ktorého sa v roku 1141 narodila v meste Varaždinske Toplice Ludbrega. Ludbrega bola dcéra správcu grófskeho majetku, a podľa záznamov udalostí z jej života sa traduje, že mesto je pomenované podľa nej a taktiež, že Ludbreg je stredom sveta. Stala sa patrónom mesta, pretože ako hovorí legenda, vyhnala Satana dreveným krížom do stredu Zeme takou silou, že na opačnej strane Zeme povrch explodoval a vznikol malý vulkanický ostrov u protinožcov.

Rimania postavili mesto na mieste dnešného Ludbregu po tom, ako objavili jeho výbornú geografickú polohu. Mesto, Castrum Ioviu, malo kompletnú infraštruktúru, kanalizačný systém, amfiteáter, horúce pramene vhodné na kúpele a postupne sa vyvinul do obchodného a dopravného centra. Ludbreg bol postavený na jeho základoch. Z tejto doby sa taktiež traduje legenda, že mesto je postavené v strede pomyselných kružníc, ktoré spájajú najvýznamnejšie mestá sveta.

Táto legenda, ktorej verilo množstvo ľudí v Ludbregu od staroveku, bola potvrdená Erasmusom Weddingenom, švajčiarskym doktorom, častým návštevníkom rekonvalenčného centra a nadšencom mesta čisto náhodou. Hral sa s grafmi a mapami a zobral si Ludbregu ako stred rôznych kružníc. Vďaka tomu zistil, že je to naozaj pravda a Ludbreg nie je len stred kružnice, na ktorej ležia dôležité mestá v okolí, ale aj ďalej na mape. Najbližším dôkazom tejto legendy sú jeho najbližšie mestá: Varaždín, Koprivnica, Čakovec a Varaždinske Toplice, ktoré sa nachádzajú 20 km od Ludbregu.

Skúmaním zemepisnej šírky a dĺžky Weddingen zistil, že na opačnej strane Zeme Ludbregu sa nachádza malý pacifický ostrovček v blízkosti Nového Zélandu.

Zdroje: http://www.tz-ludbreg.hr; http://ludbreg.hr; http://en.wikipedia.org/wiki/Ludbreg

Fotografie: http://ludbreg.hrVyužívame služby:

Benefit Plus
Edenred
Európska poisťovňa
Gusto karta


UNIQUA poisťovňa
UP Slovesnko
SACKA
Ticket


DOXX