Chorvátsko - Plitvické jazerá

Plitvické jazerá sa nachádzajú na rovnomennej Plitvickej plošine, medzi pohoriami Lička Plješevica (najvyšší bod Gornja Plješevica – 1640 metrov nad morom), Mala Kapela (najvyšší bod Seliški Vrh – 1280 metrov nad morom) a Medvedak (884 metrov nad morom). Národným parkom sú od 08.04.1949.

Plitvické jazerá
Plitvické jazerá. Zdroj: (Dennis Jarvis) flickr.com
 
Celkovo šestnásť jazier je rozdelených do dvoch skupín – horné jazerá (12 jazier) a dolné jazerá (štyri jazerá). Vytvorené sú prírodne z vody, ktorá steká z kopcov. Najhornejšie jazero sa nachádza vo výške 636 metrov nad morom a najnižšie je v nadmorskej výške 503 metrov. Najnižšie jazero je prítokom rieky Korana. Celková plocha vodnej hladiny všetkých jazier je približne dva štvorcové kilometre.

Plitvické jazerá sa nachádzajú v oblasti krasových hornín, najmä dolomitu a vápenca, ktoré tvoria hlavné rysy jazier. Medzi sebou sú jazerá oddelené vrstvami travertínu, ktorý sa ukladá pôsobením machu, rias a baktérií. Tieto zložky vytvárajú jednotlivé vrstvy travertínu, ktorý rastie rýchlosťou cca 1 cm za rok.

Jazerá sú známe hlavne svojimi výraznými farbami, od azúrovej, cez zelenú a šedú, až po sýto modré farby. Farby sa menia podľa množstva minerálov a organizmov, nachádzajúcich sa vo vode, no taktiež podľa uhlu dopadu slnečného svetla.

Plitvické jazerá
Plitvické jazerá. Zdroj: (Valerii Tkachenko) flickr.com
 
Národný park Plitvické jazerá je husto zalesnený, predovšetkým bukovým, smrekovým a jedľovým porastom a ponúka zmes alpskej a stredomorskej vegetácie. Vďaka rozsahu mikroklímy, rôznym pôdam a nadmorskej výške ponúka tento národný park širokú škálu rastlinných spoločenstiev.
Z oblasti zvierat sú tu okrem bežných zvierat vyskytujúcich sa v danej oblasti zastúpené aj vzácnejšie druhy, ako napríklad medveď hnedý, rys, vlk, orol, či tetrov hlucháň.


Plitvické jazerá sú vďaka jedinečnej hre s farbami perfektným miestom pre fotografov krajiniek. Nenechajte si ujsť jeden z klenotov Chorvátska pri vašej najbližšej návšteve tejto obľúbenej destinácie slovenských dovolenkárov.

Plitvické jazerá
Plitvické jazerá. Zdroj: (Mark Gregory) flickr.com
 
Návštevníkov upozorňujeme, že kúpanie sa v jazerách je zakázané.Využívame služby:

Benefit Plus
Edenred
Európska poisťovňa
Gusto karta


UNIQUA poisťovňa
UP Slovesnko
SACKA
Ticket


DOXX