Toskánsko - Florencia - most Ponte Vecchio

Most Ponte Vecchio bol postavený v tesnej blízkosti rímskeho prechodu a až do roku 1218 to bol jediný most cez rieku Arno vo Florencii. Do súčasnej podoby bol prestavaný po veľkej povodni v roku 1345. Počas druhej svetovej vojny bol ako jediný most ušetrený utekajúcou nemeckou armádou. Namiesto zničenia mosta ho armáda zahatila z oboch strán ruinami stredovekých stavieb. Keď sa Arno v roku 1966 znovu vyliala z koryta, Ponte Vecchio zázrakom odolal obrovskej mase vody a bahna, i keď bol poškodený.

Florencia a most Ponte Vecchio
Ponte Vecchio. Zdroj: (YvonneL) flickr.com
 

Keď sa vládnuca rodina Medici presťahovala z Palazzo Vecchio do Palazzo Pitti rozhodli sa, že potrebujú spojenie s Uffizi Palazzo Pitti na druhej strane rieky Arno, aby zostali v kontakte s ľudom, ktorému vládli. Tak vznikla časť mosta Corridoio Vasariano, postavená v roku 1565 architektom Giorgio Vasari a ktorá vedie ponad obchodíky zlatníkov.


Na moste Ponte Vecchio boli obchodíky už od začiatku. Spočiatku tu boli všetky typy obchodov, vrátane mäsiarov, rybárov a neskôr garbiarov, ktorých "priemyselný odpad" spôsoboval nepríjemný zápach v okolí. V roku 1593 rozhodol Ferdinand I., že na moste môžu mať svoje obchody už len zlatníci a klenotníci, aby sa zvýšil komfort obyvateľstva a hlavne jeho veličenstva, keď prechádzali cez most.

Florencia a most Ponte Vecchio
Ponte Vecchio. Zdroj: (YvonneL) flickr.com
 

Ponte Vecchio je romantické miesto pre návštevníkov Florencie s prekrásnym výhľadom na rieku Arno, ktoré je veľmi obľúbené aj vďaka okeniciam obchodíkov, ktoré vyzerajú ako cestovné kufre, či drevené truhličky.

Ak sa raz vo Florencii ocitnete, určite ho nezabudnite navštíviť.
 
Florencia a most Ponte Vecchio
Ponte Vecchio. Zdroj: (Lars F. Dahllof) flickr.com


Autobusový zájazd Čarovné Toskánsko

Text: www.visitflorence.com/florence-monuments/ponte-vecchio.htmlVyužívame služby:

Benefit Plus
Edenred
Európska poisťovňa
Gusto karta


UNIQUA poisťovňa
UP Slovesnko
SACKA
Ticket


DOXX