Chorvátsko - národný park Kornati


Skupina drobných ostrovov, ostrovčekov a útesov v južnej časti Severodalmátskych ostrovov, vo vonkajšom páse medzi ostrovmi Dugi otok a Žirje, tvorí dokopy národný park Kornati. Na vápencových a kriedových ostrovoch nie sú ani vodné toky, ani žiadne sladkovodné pramene. Kornati nesú svoje meno podľa najväčšieho ostrova súostrovia – Kornatu. Niektoré ostrovy vystupujú strmo z mora útesmi a iné sú zas takmer úplne ploché. Kornatské ostrovy sú najhustejšia sieť ostrovov na Jadrane, tvorené zo 147 ostrovov a ostrovčekov na ploche cca 300 štvorcových kilometrov.

Národný park Kornati


Za národný park boli Kornati vyhlásené v roku 1980. Rozprestierajú sa na ploche 223 km2, takže zaberajú väčšinu Kornatských ostrovov, vynímajúc ostrovnú skupinu okolo ostrovov Žut a Sit.

Za vstup do parku je potrebné zaplatiť vstupné, takisto aj za ďalšie aktivity. Správa národného parku sídli na ostrove Murter blízko pobrežia.

Pre nedostatok pitnej vody ostrovy neposkytujú možnosť stáleho osídlenia. Do 18. storočia sa tu však nachádzalo niekoľko rybárskych osád. Dodnes po nich ostalo pár starých, občas používaných stavieb, z ktorých niektoré boli upravené na jednoduché pohostinské zariadenia (domčeky pre robinsonský pobyt športových rybárov a potápačov), niektoré sa používajú na pikniky s rybími špecialitami.

Národný park Kornati


Na niektorých ostrovoch a dokonca aj v mori je vidieť pozostatky rímskych sídiel, napríklad v plytkom zálive Mala Proversa medzi ostrovmi Dugi otok a Katina sú vo vode dobre viditeľné trosky veľkej rímskej stavby z 1. až 2. storočia, ktorá vo svojej dobe stála na pevnine. Susedným prielivom Vela Proversa prechádza hranica národného parku.

Vďaka členitosti a chráneným zátokám sú niektoré ostrovy vynikajúcimi prístavmi, ktoré boli v minulosti často využívané pirátmi. Taktiež počas druhej svetovej vojny tieto kotviská slúžili partizánom. Na ostrove Piškera v zátoke s rovnakým názvom bola v starom kostolíku zo 16. storočia zriadená partizánska nemocnica.

Národný park Kornati


V letných mesiacoch privážajú na niektoré ostrovy majitelia tamojšej pôdy (zväčša obyvatelia Murtera) svoje ovce na letnú pastvu. Ovce tu nechávajú bez dozoru celé leto, na pozemkoch ohradených kamennými stenami. Na niektorých ostrovoch pestujú majitelia vínnu révu, figovníky a olivovníky. Celkovo je pôda neveľmi pohostinná a darí sa len niektorým druhom odolnejších rastlín.

Národný park Kornati


Na Kornati sa dostanete vlastným člnom, alebo v rámci zájazdov, ktoré sa na ostrovy podnikajú zo širokého okolia. V prípade záujmu neváhajte kontaktovať nášho delegáta v Chorvátsku, ktorý vám rád upresní, kedy a z akých letovísk sa zájazd organizuje a zabezpečí taktiež palubný lístok. Napríklad exkurzia z Vodíc sa organizuje dvakrát do týždňa a cena palubného lístka zahŕňa okrem dopravy a výkladu aj vstup do národného parku a bohatý obed s vynikajúcou rybou a vínom. Počas cesty je na lodi taktiež domáca kapela, ktorá hrá dalmatínske piesne.

Zdroj textu: http://www.chorvatsko.cz/svdalos/kornati.html
Fotografie: Juraj Žák - CK AZAD s.r.o.Využívame služby:

Benefit Plus
Edenred
Európska poisťovňa
Gusto karta


UNIQUA poisťovňa
UP Slovesnko
SACKA
Ticket


DOXX