Chorvátsko - pohorie Biokovo

Biokovo je najväčšie a najvyššie pohorie v Dalmácii. Dvíha sa strmo od pobrežia až do výšky 1762 metrov nad morom.

Vďaka svojej geografickej polohe je Biokovo pohorie, ktoré má rovnako kontinentálne, ako aj stredomorské podnebie, takže sa tu stretávajú a žijú vedľa seba rôzne druhy rastlín z oboch svetov. V rámci pohoria Biokovo je možné nájsť množstvo jám a jaskýň a je tu možnosť stretnúť divokých muflónov a líšky a taktiež rôzne druhy vtákov.

V oblasti pohoria Biokovo sa nachádza aj botanická záhrada Kotisina, ktorá bola založená v roku 1984 nad obcou Kotišina, za účelom ochrany prírody a rastlinstva tohto pohoria.
Výhľady z pohoria Biokovo sú veľkolepé. Počas jasného dňa je možné vidieť všetky dalmatínske ostrovy, rovnako ako aj severné a južné dalmátske pobrežie, mestá Vrgorac a Imotski a okolité dediny. Niekedy, keď je úplne čistý vzduch je možné vidieť vrchol Monte Gargane v Taliansku.
Pobrežné letoviská Makarskej, ktoré sa nachádzajú na južnom okraji pohoria Biokovo je vidieť z Biokova ako úžasné zátoky s malými domčekmi umiestnenými v radoch okolo neho. Prírodný park Biokovo dominujúci Makarskej riviére, je dobrý cieľ pre botanikov, ale aj peších turistov a cyklistov.

Biokovo
Foto: Brian Hopps (flickr.com)


Krása Biokova vždy priťahovala prieskumníkov a návštevníkov, a s najväčšou pravdepodobnosťou uchváti aj vás. Čo všetko vás môže zaujať?. Existuje viac ako tridsať značených chodníkov vedúcich do hôr na strane smerujúcej k moru a osem na strane pevniny. Na vašej ceste hore budete míňať starobylé dediny na úpätí nádherných kamenných vrchov: Gornja Brela, Topici, Bast, Veliko Brdo, Makar, Kotišina, Gornji Tučepi, Gornja Podgora a Gornje Igrane na strane smerujúcej k moru, a Kozica, Rascane, Zupa, Biokovsko Selo, Rastovac, Zagvozd a Zadvarje na druhej strane hory. Čaká vás cesta s dvadsiatimi kontrolnými bodmi. Avšak nikto by nemal zabúdať, že Biokovo si zaslúži rešpekt, a preto by ste sa mali na výstup dobre pripraviť. Poveternostné podmienky sa môžu zmeniť v okamihu, žiadna vodná plocha sa tu nenachádza, a akákoľvek odchýlka od značených chodníkov so sebou nesie určité riziko. Turistické topánky, batoh, náhradné oblečenie, pršiplášť, pitná voda, čokoláda na cestu a dobrá mapa parku sú veci, ktoré budete určite potrebovať.

Biokovo
Foto: antonD90 (flickr.com)


Biokovo je pohorie, ktoré je možné navštíviť buď autom, na bicykli a samozrejme aj pešo z rôznych častí jadranského pobrežia a Makarskej riviéry. Do hôr sa dostanete aj autobusom, napríklad aj z obľúbenej destinácie Tučepi.Využívame služby:

Benefit Plus
Edenred
Európska poisťovňa
Gusto karta


UNIQUA poisťovňa
UP Slovesnko
SACKA
Ticket


DOXX