Tipy na výlety v Chorvátsku

NÁRODNÝ PARK KORNATI
Názov „Kornati“ pochádza z latinčiny zo slova corona (koruna), pričom jednotlivé ostrovy skutočne pripomínajú akési „koruny“, vrcholy kopcovitého územia sústredené do viacerých radov. Národný park Kornati má rozlohu 223 m2, zahŕňajúc súš i morskú hladinu, kde je možné vidieť mnoho ostrovov (najväčším z nich je ostrov Kornat), útesov, skál a nádherné prostredie. Medzi turistami je veľmi obľúbený, v letnej sezóne má denne až 2000 návštevníkov. Obdivoval ho i George Bernard Shaw: „Posledný deň stvorenia sveta zatúžil Boh korunovať svoje dielo, a tak vytvoril ostrovy Kornati zo sĺz, hviezd a dychu“. Ak ste milovníci prírody, návšteva parku Kornati Vás nepochybne poteší.

NÁRODNÝ PARK KRKA
Zaraďuje sa medzi najmladšie národné parky Chorvátska, je pomenovaný po 72 km dlhej rieke Krka. Ak sa rozhodnete pre výlet k vodopádom Krka, môžete pozorovať 109 m2 neuveriteľne krásnej prírody, zeleň, množstvo vodopádov i tyrkysovozelených jazierok plných rýb. Národný park Krka je nesmierne bohatý na rozličné druhy vtákov (až 222 druhov), ktorých spev a prelet Vám spríjemnia chvíle stravené prechádzkou po parku. Neprehliadnete ani drobné mlyny, ktoré i v súčasnosti slúžia na mletie pšenice či kukurice. Počas výletu nevynechajte kúpanie pod vodopádmi. 

ŠIBENIK
Príjemné starodávne mesto Šibenik plné prírodných krás je polkruhovito rozložené nad širokým zálivom pri ústí rieky Krka. V oblasti východného Jadranu patrí k najkrajším mestám. Najznámejšou pamätihodnosťou, zapísanou do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je Katedrála sv. Jakuba, najcennejšie dielo prechodu gotiky do renesancie v Chorvátsku. Príďte si očariť starobylými alácmi, kostolmi, mestskými námestiami a malými uličkami tohto malebného mesta.

OSTROV ZLARIN
Tento malebný ostrov, kde žije iba 360 obyvateľov, je tvorený dvoma hrebeňmi, medzi ktorými sa rozprestiera úrodné pole plné ovocia či olivovníkov. Je vyhľadávaný najmä milovníkmi a obdivovateľmi koralov, ktoré je možné vidieť ako v mori, tak aj v malom múzeu „Centrum koralov Zlarinka“, kde máte možnosť zoznámiť sa s históriou lovu koralov, ako aj s ich spracovaním. K múzeu patrí aj dielňa, kde sa koraly opracovávajú a brúsia. Unikátnosť ostrova je daná aj zákazom vstupu automobilov.

NÁRODNÝ PARK PLITVICKÉ JAZERÁ
Miesto natáčania winetouoviek patrí k najkrajším a najnavštevovanejším prírodným výtvorom Chorvátska. Plitické jazerá sú najstarším národným parkom tejto krajiny, v roku 1979 boli vďaka svojej unikátnosti zapísané do prírodného svetového dedičstva organizácie UNESCO. Pozostávajú zo 16-tich rôzne veľkých, kaskádovito usporiadaných smaragdovozelených jazier, ktoré sú vzájomne prepojené rôznorodými vodopádmi. Kilometer dlhá sieť drevených mostov a chodníkov umožňuje turistom bezprostredný kontakt s prírodným bohatstvom parku. Krásne sústavy jazier, zvuk vodopádov, úžasná fauna a flóra, sila a moc prírody vyvolá v návštevníkoch nesmierny obdiv a nadšenie.

MESTO HVAR
Na ostrove Hvar, známy aj ako chorvátska Madeira, sa nachádza rovnomenné mesto Hvar. Turistov láka nielen vďaka svojmu vychýrenému prístavu, v ktorom kotvia jachty mnohých známych hercov, spevákov a iných umelcov, ale predovšetkým početnými historickými pamiatkami. Súlad umenia a histórie s bohatstvom prírody uľahodí duši každého z nás. Poďme s nami ovoňať fialové levanduľové polia, vychutnať si atmosféru starobylých kamenných uličiek, omámiť sa najlepšími vínami a osviežiť sa v krištáľovo čistých vlnách Jadranu. Na toto všetko sa môžete tešiť návštevou mesta Hvar na najslnečnejšom mieste z celej krajiny.

SPLIT
Dalmátske pobrežie je známe i svojím najväčším mestom Split, ktoré každoročne navštívia mnohí turisti. V západnej časti mesta sa vyníma kopec Marjan s nádherným lesoparkom. Nachádza sa tu najvýznamnejší osobný a nákladný prístav, v blízkosti ktorého sa vyníma prepychový reprezentačný Diokleciánov palác, zapísaný na listine svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Spoznanie Splitu je priam nevyhnutnosťou pre milovníkov histórie a prírody.

TROGIR
Je prímorským kúpeľným starobylým mestom a prístavom. Historické jadro mesta je situované na malom ostrove medzi pevninou a ostrovom Čiovo. Trogir dostal právom prívlastok “mesto – múzeum“, od roku 1997 je jeho mestské jadro zaradené do listiny svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Spomedzi početných historických pamätihodností v mestečku neprehliadnite benediktínsky kláštor, v ktorom sa nachádza neobyčajne cenný antický reliéf Kairos – boh šťastného osudového okamihu, ktorý by nikto nemal premárniť (je vtelený do osoby pekného mladého muža s krídlami na chodidlách).

ZADAR
Zadar je príjemné starobylé mesto s množstvom historických, architektonických a archeologických pamiatok z antického, stredovekého a renesančného obdobia. O Zadare sa hovorí ako o meste s najkrajším západom slnka. Jeho čaro ešte znásobujú novodobé pamiatky, a síce Morský organ a jeho symfónia (biele schody na brehu mora ukrývajúce trúbky, ktoré pri pohybe vĺn a vetra vydávajú príjemnú melódiu), ako aj magické svetlo umeleckého diela Pozdrav Slnku (kruh s priemerom 22 m zapustený do zeme a postavený na základe hry svetla). Zadar predstavuje silné kultúrne a hospodárske mesto ukuzujúce svoje celé bohatstvo predovšetkým v letnej sezóne. Vyberte sa do Zadaru, mesta, kde to žije a užite ho cez deň v meste a na pláži a po západe slnka pri Morskom organe.

DUBROVNÍK
Toto fascinujúce miesto, označené G. B. Shawom za „raj na zemi“ a G. G. Byronom za „perlu Jadranu“, je lákavé z dôvodu svojej pôsobivej polohy, množstva a úrovne veľmi cenných pamiatkových komplexov i skvelej stredomorskej atmosféry. Aj na základe toho je Dubrovník od roku 1979 zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Každý, kto spozná Dubrovník, tu určite nie je posledný krát.

POHORIE BIOKOVO
Na pobreží Jadranu v dĺžke asi 35 km sa nachádza úpätie pri hladine mora, pohorie Biokovo, ktorého kamenné hradby lemujú celú Makarskú riviéru. Jeho najvyšší vrch je Sveti Jure s výškou 1762 m.n.m. Na vrch sa možno dostať príjemnou turistikou, na bicykli, ale aj autom. Výlet na tento majestátny vrch je obrovským zážitkom nielen pre obdivovateľov prírody, máte možnosť stráviť tu romantické chvíle pozorovaním úchvatného západu slnka. Spoznajte prírodný park Biokovo a vystúpte až na jeho samotný vrchol, Sv. Jure. Prenádherný výhľad na more, ostrovy, les, skalné steny a celá panoráma Vám poskytnú neopakovateľný zážitok.

OSTROV BRAČ
Tretí najväčší ostrov tejto malebnej krajiny, Brač, je spomedzi všetkých ostatných ostrovov najvyšší. Veľmi známym je bračský vápenec, z ktorého bolo postavených mnoho významných stavieb Európy (napr. niektoré paláce v Benátkach). Turistickým centrom ostrova je Bol, ručiteľ dovolenky plnej aktivít, športu a zábavy. Je situovaný blízko legendárneho mysu Zlatni rat. Zlatni rat, pokrytý miliónmi drobných zrniek piesku, je rajom pre surfistov a milovníkov rôznych vodných športov. Turistom sa odporúča výlet na najvyššiu horu ostrova, Vidovu goru. Milovníkom histórie zas návšteva najstaršieho miesta na ostrove – Škrip, kde musíte vidieť Etnologické múzeum, alebo Františkánsky kláštor a kostol sv. Martina v Sumartine. 


Využívame služby:

Benefit Plus
Edenred
Európska poisťovňa
Gusto karta


UNIQUA poisťovňa
UP Slovesnko
SACKA
Ticket


DOXX