Základné info o Chorvátsku

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE:
Chorvátsko patrí už mnoho rokov medzi najvyhľadávanejšie a najobľúbenejšie dovolenkové destinácie slovenských turistov. Žiadanou destináciou je nielen vďaka svojej jazykovej a geografickej blízkosti, ale najmä pre nádherné prírodné scenérie, pobrežie obmývané čistým Jadranským morom, úžasné kamienkové či piesčité pláže a významné kultúrno-historické pamiatky. Dobrosrdečnosť chorvátskych domácich obyvateľov v apartmánoch, hoteloch, kaviarňach či typických chorvátskych krčmičkách si získa srdce každého z nás.
Chorvátsko je krajinou tisícky ostrovov, neuveriteľnej prírodnej rozmanitosti, nádhernej prírody a bohatého kultúrneho a historického dedičstva. Ak ste ešte nenavštívili Chorvátsko, poďte s nami a nechajte sa uniesť jeho jedinečnou atmosférou.
POLOHA:
Pevnina má rozlohu cca 56,6 tisíc km² a tiahne sa veľkým oblúkom severovýchodne od Dunaja, cez Istrijský polostrov na západe až k Boke Kotorskej na úplnom juhu Dalmácie (najjužnejší cíp Chorvátska). Dĺžka pobrežia je 5 835 km a skladá sa z 1 246 ostrovov, ostrovčekov a útesov.
Chorvátska republika patrí medzi najmladšie európske štáty. Vznikla až v roku 1991 po vyhlásení nezávislosti od SFRJ (Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie). Hlavným mestom je Záhreb, úradným jazykom chorvátčina, ale dohovoríte sa aj anglicky, nemecky či taliansky.

PODNEBIE:
Chorvátsko sa nachádza v miernom klimatickom pásme severnej pologule a má tri klimatické zóny. Vďaka tejto pozícii sú tu priaznivé klimatické podmienky bez akýchkoľvek extrémnych teplotných výkyvov. Príjemné stredomorské podnebie sa vyznačuje v letných mesiacoch teplotami okolo 22-30°C, teploty mora sa pohybujú medzi 20-25°C. Vnútrozemské podnebie Chorvátska je veľmi podobné slovenskému.

PLATOBNÉ PROSTRIEDKY:
Oficiálnou menou je chorvátska kuna (HRK), ktorá sa delí na 100 lipa. Orientačný prepočet je 1€ = cca 7 kuna. Cudzie meny sa vymieňajú v bankách, zmenárňach, poštách a vo väčšine cestovných kancelárií a hotelov.
Väčšie rekreačné strediská sú tiež vybavené bankomatmi a v niektorých obchodoch či reštauráciách je možné platiť aj bankomatovými kartami.

POBYT S DOMÁCIMI ZVIERATAMI:
Pobyt s domácim miláčikom je možný v ubytovacích kapacitách v súkromí (apartmány) a v niektorých hoteloch, vždy za poplatok. Nezabudnite na vybavenie formalít pre vývoz zvierat, tzn. vyjadrenie veterinárnej správy (certifikát) a povinné očkovanie. 

PASOVÉ FORMALITY:
Do Chorvátska smú slovenskí občania cestovať iba s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.

TELEFONOVANIE:
Vo väčšine turistických centier nájdete telefónne automaty na telefónne karty alebo mince, taktiež je možné telefonovať z pošty alebo recepcie hotela. Môžete používať aj mobilné telefóny siete GSM cez miestnu operátorskú sieť CRONET GSM. Predvoľba pre SR je 00421 + miestna predvoľba + telefónne číslo. Predvoľba pre HR je 00385 + miestna predvoľba + telefónne číslo.

INFORMÁCIE PRE MOTORISTOV:
Motoristi musia mať vodičský preukaz, technický preukaz od vozidla aj doklad o poistení – zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom alebo anglickom jazyku) o zapožičaní vozidla. Pri ceste osobným autom musia mať deti do 5 rokov povinne autosedačku a zapnuté bezpečnostné pásy.
Maximálna povolená rýchlosť v mestách a obciach je 50 km/hod, mimo miest 90 km/hod a na diaľniciach 130 km/hod. Podľa chorvátskeho zákona je povolená koncentrácia alkoholu v krvi 0,5 mg/ml.
V prípade poruchy alebo nehody funguje telefónna linka 987. Doporučené trasy nájdete v pokynoch na cestu, ktoré Vám budú zaslané našou CK pred nástupom na pobyt.

ELEKTRICKÉ NAPÄTIE:
Elektrické zásuvky majú 220 V s frekvenciou 50 Hz, odporúčame el. spotrebiče s plochou zástrčkou bez kolíka.  


VEĽVYSLANECTVO SR V CHORVÁTSKU:
Veleposlanstvo Slovačke Republike
Prilaz Gjure Deželića 10
10 000 Zagreb
Tel.: 00385 1 487 7070 71
Mob.: 00385 98 278 182
Fax: 00385 1 487 7078
E-mail: emb.zagreb@mzv.sk  


Využívame služby:

Benefit Plus
Edenred
Európska poisťovňa
Gusto karta


UNIQUA poisťovňa
UP Slovesnko
SACKA
Ticket


DOXX